KOLPOSKOPIA

Strona główna >> Kolposkopia >> Metaplazja płaskonabłonkowa

METAPLAZJA PŁASKONABŁONKOWA


Granica pomiędzy nierogowaciejacym wielowarstwowym nabłonkiem płaskim, a nabłonkiem gruczołowym kanału szyjki jest określana jako "strefa przekształceń". W tym miejscu na szyjce macicy przez cały okres rozrodczy kobiety ma miejsce fizjologiczny proces metaplazji płaskonabłonkowej. Polega on na stopniowej wymianie jednowarstwowego nabłonka gruczołowego na wielowarstwowy nabłonek płaski. Metaplazja płaskonabłonkowa ma miejsce również w innych częściach organizmu człowieka (np. drzewo oskrzelowe, przewód pokarmowy), jednak na powierzchni części pochwowej szyjki macicy proces ten jest łatwy do obserwowania.

Ocena prawidłowości tego wieloetapowego i niezbyt szybkiego procesu pozwala na selekcję badanych kobiet na pozbawione zmian chorobowych oraz te, u których proces ten przebiega niefizjologicznie. Pojawienie się w wyniku procesów fizykochemicznych pomiędzy cząsteczkami słabego kwasu organicznego, a białkami cytoplazmy komórek, tzw. zmniejszenia przejrzystości nabłonka strefy przekształceń, pozwala na obserwację tego procesu. W stanach fizjologii granica metaplastycznego nabłonka ulega nieznacznemu zmniejszeniu przejrzystości po przemyciu 3% kwasem octowym. W próbie z płynem Lugola widoczne jest wąski pas niezabarwionego na brązowo nabłonka, a pełne brązowe zabarwienie pojawia się w sposób płynny w kierunku obwodu tarczy szyjki macicy. Prawidłowy nabłonek płaski wybarwia się u kobiet w okresie rozrodczym na kolor ciemnobrązowy, co jest spowodowane obecnością glikogenu w cytopazmie komórek. Intensywność zabarwienia podczas próby z płynem Lugola zmienia się w zależności od stanu hormonalnego organizmu kobiety ( atrofia połogowa, atrofia pomenopauzalna lub polekowa), obecności zmian bliznowatych i zapalnych w nabłonku płaskim. Nabłonek gruczołowy kanału szyjki nie zawiera glikogenu i nie zmienia zabarwienia po tej próbie.

Ektopia gruczołowa

Kolpofotografia ektropii gruczołowej - nabłonek gruczołowy z kanału szyjki obecny w centralnej części tarczy szyjki macicy. Po przemyciu kwasem octowym widoczna groniasta struktura.

Ektopia gruczołowa

Kolpofotografia tej samej zmiany fizjologicznej. Nabłonek na obwodzie tarczy szyjki macicy zabarwiony płynem Lugola na ciemny brąz. Prawidłowa granica międzynabłonkowa (tzw. strefa przekształceń). Fizjologiczny proces metaplazji płaskonabłonkowej.

Metaplazja

Kolpofotografia ektopii gruczołowej
po próbie z 3% kwasem octowym. Widoczna strefa przekształceń
z rozpoczętym procesem metaplazji płaskonabłonkowej. Na tylnej wardze widoczne cienkie pasma zbielałego, metaplastycznego nabłonka pokrywające nabłonek ektropii gruczołowej.

Metaplazja

Kolpofotografia tej samej szyjki
po barwieniu płynem Lugola. Dojrzały nabłonek płaski na obwodzie szyjki zabarwiony na ciemny brąz. Nabłonek metaplastyczny delikatnie zabarwiony
na pomarańczowy odcień. Nabłonek gruczołowy pozostaje bladoróżowy.

Metaplazja

Kolpofotografia fizjologicznej ektopii gruczołowej z prawidłową strefą transformacji. Widoczna rozmyta granica brunatnego, dojrzałego nabłonka płaskiego i nabłonka metaplastycznego. Obraz ze zredukowanym odblaskiem (filtr polaryzacyjny).

do góry